Blog

Paylaş
12.12.2023

Almanya´da Sınava Giriş Kuralları

Almanya’da Tükenmez Kalemle Sınava Girmek !

Her ülkenin kendine ait bir kültürü var. Bu durum elbette eğitim sistemine de yansıyor. Eğer bir Türk öğrenci olarak Almanya’ya gidecekseniz alışmanız gereken konulardan biri de;  ‘Tükenmez Kalem Kullanma Zorunluğu!’. Yanlış duymadınız! Lise, üniversite ya da yüksek lisans  öğrencisi olmanız farketmeksizin sınavlarda tükenmez kalem kullanmak zorundasınız. Tükenmez kaleminizin rengi siyah veya mavi olmak zorunda ve diğer renkli kalemlere kesinlikle izin verilmiyor.

 

Neden kurşun kalem değil de tükenmez kalem?

Almanya’daki üniversitelerde ve diğer eğitim kademelerinde  öğrencilerin öğretmen tarafından notlandırılmış sınav kağıtlarını görme, inceleme ve notlarına itiraz etme hakkı bulunuyor. Bu inceleme  ve itiraz durumları için -  her öğretmen sınav sonrası ‘Sınav  İnceleme Duyurusu’ yapıyor. Duyuru yapıldıktan sonra- eğer sınav kağıdınızı incelemek ya da itiraz etmek istiyorsanız-  bu duyuruya kayıt yaptırmak zorundasınız. Sınavlarda kurşun kalem kullanılmamasının sebebi ise; cevaplarınızın deforme olup silinmemesi ve başkaları tarafından silinemeyecek duruma gelmesi. Bu ne demek oluyor?  Hiçbir öğretmenin  sizin yazdıklarınızı silebilmesi/değiştirebilmesi mümkün değil  ya da siz kağıdınıza bakarken değişiklik yapamıyorsunuz. Almanya’da sadece sınavlara girecek öğrenciler için satışa sunulan ‘Tükenmez Sınav Kalemleri’ bile bulunuyor.  Öğretmenlerin de not  değerlendirmelerini kırmızı kalemle yapmaları gerekiyor!

 

Peki sınavda yanlış yaparsam ne olur?

Yanlış  yaptığınızı düşündüğünüz soruların üzerini çizip, yeniden çözmeniz gerekiyor. Ya da sadece bir kelimeyi düzeltmek istiyorsunuz;  üzerini çizip,  doğru olduğunu düşündüğünüz  kelimeyi yazıyorsunuz.

 

Test sorularında ne yapacağım? Optik formlarda cevaplarımı nasıl düzelteceğim?

Eğer sınavınız çoktan seçmeli test ise;  öğretmenler, sınava başlamadan önce düzenlemeleri optik formlarda nasıl yapacağınızı açıklıyorlar ve siz bu yönergelere göre düzenlemelerinizi yapıyorsunuz.

 

Bugün, kurallar ülkesi Almanya’nın,  sınavlara girişte dikkat etmeniz gereken önemli bir kuralına dikkat çekmeyi istedik!

Almanya’da eğitim hayatına devam etmeyi düşünen herkese Birebir Almanca olarak  başarılar diliyoruz !

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.